IEŚW, ul. Niecała 5, 20-080 Lublin
logo IESW

INSTYTUT EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

zaprasza na spotkanie

Dzieje nieznanego portretu Tadeusza Kościuszki.
Mit i legenda kościuszkowska w XIX wieku

Wykładowcy:
Dr hab. Witold Matwiejczyk - Mit i legenda kościuszkowska w XIX wieku
Doc. Jakub Mames – Historia miedziorytu Tadeusza Kościuszki z darów rodziny Prądzyńskich

Spotkanie odbędzie się w dniu 25 listopada 2010 roku o godz. 18.00 w sali konferencyjnej Instytutu przy ul. Niecałej 5

Dodatkowe informacje o spotkaniu:
Instytut Europy Środkowo-Wschodniej, ul. Niecała 5, tel. (81) 532 29 07, fax (81) 534 72 32, e-mail: iesw@iesw.lublin.pl

Postać Tadeusza Kościuszki, jako wodza ostatniego politycznego zrywu wolnej Rzeczypospolitej, jest symboliczna dla historii Polaków i narodów, które przez wieki utożsamiały się z ideałami Rzeczypospolitej. Przez kolejne dziesięciolecia niewoli myśl polityczna Kościuszki stanowiła fenomen i istotny punkt odniesienia w wielu programach oraz wizjach, jakimi kierowali się w XIX wieku Polacy dążący do odzyskania niepodległości. Trzeba przyznać, że legenda Kościuszki stanowiła także element politycznej i historycznej manipulacji, jaką posługiwano się na użytek bieżących interesów politycznych, na przykład w czasach komunistycznych.

Przyczynkiem do ukazania tej spuścizny historycznej jest przedstawienie niezwykle interesujących dziejów pamiątki po Naczelniku znajdującej się od ponad trzydziestu lat w Lublinie. Jest nią nieznany szerzej miedzioryt przechowywany do tej pory w Dworku Kościuszków w Ogrodzie Botanicznym przedstawiający Naczelnika w czasie jego pobytu w Londynie. Historię portretu, w tym jego powstania i późniejszych losów oraz jego kolejnych właścicieli, przedstawi docent Jakub Mames, były rektor Politechniki Lubelskiej. Wykładowca, którego rodzina przed laty przekazała miedzioryt do Dworku, z wielką pasją oddaje się zgłębianiu wiedzy o materialnych pamiątkach związanych z jego przodkami.