IEŚW, ul. Niecała 5, 20-080 Lublin

Siedziba Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej

zdjecie palacu przy niecalej)

Od grudnia 2003 roku nowa siedziba Instytutu znajduje się w dawnym dworku stanowiącym własność Towarzystwa Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej przy ul. Niecałej 5 w Lublinie. Instytut dysponuje w swej siedzibie (o łącznej powierzchni 513 m2) salą konferencyjną (na około 60 miejsc), pokojem przeznaczonym na gabinet dyrektora i sekretariat, ośmioma pokojami dla pracowników działu naukowego, wydawniczego i administracyjnego, prowizorycznym magazynem książek, szatnią i pomieszczeniami obsługi. W 2007 roku w siedzibie Instytutu otwarto także salon im. Rodziny Romerów, w którym wystawiono pamiątki rodzinne, książki i materiały dokumentujące historię rodu Romerów. Od powstania Instytutu aż do roku 2003 siedziba Instytutu znajdowała się gościnnie w Pałacu Czartoryskich w siedzibie Lubelskiego Towarzystwa Naukowego.

zdjecie palacu przy niecalej)

Instytut Europy Środkowo Wschodniej w Lublinie w 2002 roku rozpoczął remont XIX-wiecznego pałacyku, znajdującego się przy ul. Niecałej 5, przeznaczonego na siedzibę Instytutu. Budynek - który po remoncie będzie posiadał powierzchnię użytkową 514 m2 - wraz z działką o powierzchni 3 346 m2 został przekazany naszemu ośrodkowi przez Skarb Państwa. Działka jest atrakcyjnie położona: w centrum miasta, przy spokojnej uliczce, z dogodnym dojazdem, otoczona zielenią.

Remont budynku możliwy był dzięki finansowemu wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Urzędu Miasta Lublina oraz kilku firm-przedsiębiorstw, które wsparły nasze przedsięwzięcie. Przygotowanie dokumentacji prawnej i technicznej wykonawczej było możliwe dzięki finansowemu udziałowi UNESCO oraz Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.

Wszelkie informacje na temat realizacji projektu dostępne są w biurze Instytutu.